Magurka Wilkowicka 7

43-365 Wilkowice

tel.(033) 817-04-21

www.magurka.beskidy.pl

Schronisko górskie PTTK NA MAGURCE w Beskidzie Małym

Schronisko górskie PTTK NA MAGURCE w Beskidzie Małym

Medale do nabycia w schronisku!
Schroniska górskie to miejsca, które w wyjątkowo trafny sposób oddają ducha polskiego narodu. Miejsca te wskazują na to, że wciąż nie słabnie w nas potrzeba obcowania z majestatem natury i podziwiania jego urzekających wdzięków. Na mapie szlaku “Złote Śląskie” znajdziemy schroniska, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na otaczającą przyrodę, ale również na ich niepowtarzalny klimat. Jednym z nich bez wątpienia jest Schronisko górskie PTTK NA MAGURCE w Beskidzie Małym.

Powiedzenie „małe jest piękne”,  w przypadku Beskidu Małego, okazuje się być trafne w stu procentach. Przykładem potwierdzającym słuszność tego twierdzenia bezsprzecznie jest ceniona przez turystów ze względu na swoje walory Magurka Wilkowicka, czwarty pod względem wysokości szczyt Beskidu Małego o wysokości 909 m.n.p.m. Ze szczytowej polany Magurki roztaczają się szerokie widoki na wzniesienia należące do Beskidu Małego, a także na szczyty Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego.  Podczas dobrej widoczności możemy podziwiać z Magurki także szczyty Tatr oraz dalekie pasmo Jesioników, stanowiących najwyższy masyw górski krainy Moraw, leżącej na obszarze Republiki Czeskiej. Na wspomnianej polanie, wznosi się okazały, z wielką werandą widokową budynek schroniska PTTK. Jest to trzecie schronisko górskie wzniesione w tym miejscu, dwa wcześniejsze, drewniane, spłonęły jeszcze przed I wojną światową. Obecne, murowane schronisko, oddano do użytku  w 1913 roku. Po wielu modernizacjach zachowało klimat i atmosferę minionych lat a jednocześnie zapewnia przez cały rok wszystko co wędrowcom, narciarzom czy rowerzystom jest potrzebne; noclegi w bardzo dobrych warunkach, doskonałą kuchnię, mapy, pamiątki i fachową informację turystyczną.  Magurka stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych w zachodniej części Beskidu Małego. Można stąd wędrować w stronę Bielska-Białej, w okolice Kotliny Żywieckiej, a także w rejon Jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego. Niedaleko stąd, czterdzieści pięć minut spaceru szlakiem niebieskim, znajduje się Czupel o wysokości 933 m.n.p.m. który jest najwyższym szczytem Beskidu Małego. Na Magurce krzyżuje się też wiele ciekawych dróg dla rowerzystów a zimą przygotowane są ratrakiem trasy dla narciarzy …

W schronisku są dostępne pamiątkowe medale Złota Polska, które przedstawiają budynek schroniska. Są one doskonałą pamiątką z wizyty w tym urokliwym miejscu. Dzięki sukcesywnym zbieraniu medali można stworzyć imponującą kolekcję, której nie powstydziłby się żaden szanowany kolekcjoner.