Muzeum Zamek w Pszczynie

ul. Brama Wybrańców 1
43-200 Pszczyna
tel: (32) 210 30 37
www.zamek-pszczyna.pl

Muzeum Zamek w Pszczynie

Medale do nabycia w wejściu do muzeum!


Przedstawienie historii Polski i jej dziedzictwa byłoby niemożliwe bez udziału historycznych budowli. Szlak „Złote Zamki i Pałace” wiedzie przez najcenniejsze zabytki z tej kategorii. Ciekawym punktem na szlaku jest Zamek w Pszczynie, nazywanej „perełką województwa śląskiego”. Dawną rezydencję magnacką wyróżnia oryginalnie zachowane wyposażenie oraz historia niesamowitej postaci, którą była Księżna Daisy. Nieczęsto słyszy się o księżnej, która na uroczyste przyjęcie przychodzi w sukni uszytej z worków na owies lub oblewa wodą ważnego niemieckiego arystokratę, prawda? Wizyta w zamku sprawia, że przenosimy się do przeszłości i to bez użycia wehikułu czasu.
Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka w Pszczynie na Górnym Śląsku, powstała w XI lub XII w., od tego czasu wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.
Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Oryginalne wnętrza z XIX i XX w. to bez wątpienia największa atrakcja zamku. Godne uwagi są również piwnice w stylu gotyckim, w których znajduje się zbrojownia. Ostatnimi właścicielami zamku byli Hochbergowie i to ich styl życia odcisnął największy ślad na obecnym wystroju zabytku. Wszystko wskazuje na to, że byli oni pasjonatami polowań, ponieważ wnętrza zdobią liczne trofea myśliwskie. Turyści mogą poznać historię miejsca dzięki ciekawie skonstruowanemu audioprzewodnikowi. Oprócz interesujących faktów historycznych poznajemy fragmenty pamiętnika Księżnej Daisy. Kim właściwie była? Księżna Mary Theresa Olivia Cornwallis-West była brytyjską arystokratką, słynną pacyfistką i autorką pamiętników cieszących się popularnością. Jej barwna osobowość, brytyjskie wychowanie oraz niesamowita uroda sprawiły, że jest bohaterką wielu anegdot oraz inspiracją dla licznych dzieł kinematografii i literatury. To właśnie jej podobizna widnieje na kolekcjonerskim medalu, który można zakupić przy wejściu do Zamku w Pszczynie. Tworzenie kolekcji medali „Złota Polska” to doskonały sposób na upamiętnienie miejsc, które udało odwiedzić się podczas wędrówki wybranymi szlakami. W wejściu do muzeum na turystów czeka automat z kolekcjonerskimi medalami, których nie można zdobyć w żadnym innym miejscu, co wpływa na ich wyjątkowość. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kolekcjonerów, przypominamy, że brakujące pamiątkowe egzemplarze można zakupić w naszym sklepie internetowym.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.