Elektrownia Wodna Solina

38-612 Solina
tel. 13/ 492 12 00
www.solina.pl

Elektrownia Wodna Solina

Medale do nabycia w budynku kas biletowych, przy wejściu do Elektrowni!

Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San i jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Pomysł stworzenia hydroelektrowni w Solinie powstał już w 1921 roku i początkowo zakładał spad na poziomie zaledwie 15 metrów. Niestety, z powodu brak funduszy, Elektrownia Wodna Solina-Myszkowce została zaakceptowana dopiero w 1951 roku, a jej budowa ruszyła pięć lat później. Budowa całego kompleksu trwała aż 12 lat.

Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej.

Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro.

Charakterystyka obiektu jest mocno wyczuwalna przez turystów – zwiedzający komentują, że już w zapachu wody można doskonale wyczuć wysokie nasycenie minerałami, zupełnie jakby zwiedzało się jaskinie zawierające podziemne źródła.
Od 2015 roku na ścianie tamy hydroelektrowni w Solinie można podziwiać widowiskowy mural wykonany techniką clean reverse, która bazuje na umyciu tylko wybranych kawałków powierzchni w celu utworzenia zarysów rysunku. Mural ten przedstawia zwierzęta oraz roślinność typowe dla bieszczadzkich lasów. Udając się na zwiedzanie zapory w Solinie, warto zadbać o cieplejsze ubrania – temperatura w tym obiekcie stale utrzymuje się na poziomie 7 stopni Celsjusza.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.