Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce – zamki, opactwa, pałace. Część III.

-

6 min. czytania

Duża liczba zamków, pałaców i opactw w Małopolsce świadczy o bogatej historii tego regionu. Potężne, stare mury kryją w sobie wiele tajemnic. Przechadzając się pięknymi korytarzami, da się wyczuć podniosłą atmosferę dawnych lat. W niektórych miejscach można spotkać przedmioty z zamierzchłych czasów, które pozwalają snuć wyobrażenia o tym, jak wyglądały mury obiektu, kiedy jeszcze tętniło w nich życie.

SPIS TREŚCI:

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Krakow city in Poland, Central Europe

Historia

Przez stulecia Wawel był siedzibą monarchów. Pierwsze zabudowania na wzgórzu powstały w okresie początków Polski w XI wieku. Zamek przechodził liczne przebudowy, dlatego jego niepowtarzalny wygląd łączy w sobie wiele stylów. W 1241 r. zamek pełnił funkcje obronne, a miejscowa ludność schroniła się w nim przed najazdem Tatarów. Kiedy Stanisław Łokietek przeniósł stolicę do Warszawy, Wawel trafił w ręce Szwedów.

Główne atrakcje

Na terenie Zamku Królewskiego możemy zobaczyć osiem stałych wystaw. Skarbiec Koronny, Sztuka Wschodu czy Ogrody Królewskie to tylko niektóre z nich. Wewnątrz znajduje się 71 sal wystawowych, które reprezentują różne style – od bogatego baroku po surowy gotyk. Żaden miłośnik legend nie przejdzie obojętnie obok groty Smoka Wawelskiego.

Medal Pamiątkowy z Zamku Królewskiego na Wawelu

Klimatyczną pamiątkę z tego miejsca stanowi złoty medal, na którym widzimy całe wzgórze i bryłę Zamku Królewskiego.

Jak dojechać?

Zamek znajduje się pod adresem Wawel 5, 31-001 Kraków.
Zobacz na mapie ->

Pałac Krzysztofory w Krakowie

Historia

Pałac Krzysztofory, niegdyś kamienica pochodząca z 2. połowy XIII wieku. Na przełomie XVI i XVII w. była tam jedna z najstarszych krakowskich aptek. W 1644 dokonano przebudowy według projektu słynnego Wawrzyńca Senesa. Obiekt uległ zniszczeniu podczas Potopu Szwedzkiego. Po wybuchu I wojny światowej był siedzibą Legionów Polskich. Od lat 60. XX w. w budynku mieści się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Główne atrakcje

W Muzeum Historycznym można zobaczyć wiele interesujących obiektów. Jedne z najcenniejszych to ikony przedstawiające dawny wygląd Krakowa, które wyszły spod pędzla takich artystów jak Stachowicz czy Kossak. Nie sposób pominąć cenne pamiątki z powstań narodowych czy kolekcję tarcz legionowych. Co roku ma tu miejsce wystawa szopek krakowskich.

Medal Pamiątkowy z Pałacu Krzysztofory

Wśród tak cennych obiektów nietrudno zamarzyć o własnej, niepowtarzalnej pamiątce. W tej roli doskonale sprawdzi się złoty medal z nazwą miejsca.

Jak dojechać?

Pałac znajduje się pod adresem Rynek Główny 35, 33-332 Kraków.
Zobacz na mapie ->

Zamek Dunajec w Niedzicy

Historia

Pierwsze wzmianki o Zamku Dunajec pochodzą 1325. Do 1470 pełnił funkcję węgierskiej strażnicy granicznej. Po zakończeniu I Wojny Światowej stał się własnością Polski. Legenda głosi, że w zamku ukryty jest skarb. Obiekt można zobaczyć w produkcjach takich jak „Janosik” czy „Wakacje z duchami”.

Główne atrakcje

Dziś zamek pełni funkcję muzealną, hotelową oraz gastronomiczną. Na jego terenie można podziwiać wystawę przedmiotów z XVI-XIX w. Z tarasu widokowego zobaczymy panoramę okolicy, a w lochach, które pełniły niegdyś funkcję więzienia, urządzono salę tortur. W dawnej sali balowej znajduje się restauracja.

Medal Pamiątkowy z Zamku Dunajec

Chociaż słynnego skarbu ukrytego w zamczysku nie udało się odnaleźć, turyści mogą zdobyć własną złotą, niepowtarzalną pamiątkę. Kolekcjonerski medal przedstawia okazały Zamek Dunajec oraz logo Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Jak dojechać?

Zamek wznosi się przy brzegu jeziora Czorsztyńskiego i znajduje się na ul. Zamkowej 2, 34-440 Niedzica. Zobacz na mapie ->

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Historia

Opactwo zostało ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela. Pierwsze zabudowania powstały w XI w. Zniszczone podczas najazdów tatarskich budynki odbudowano, a rozkwit Opactwa przypadł na XVI w. W Tyńcu opracowano posoborowy Mszał Rzymski. Ujęcia z opactwa zostały wykorzystane w filmie „Ogniem i mieczem”.

Główne atrakcje

Przechadzając się pięknym dziedzińcem, można dostrzec monumentalny kościół klasztorny, gotyckie krużganki, renesansowy ogród oraz obronne baszty. W średniowiecznej Opatówce znajduje się muzeum. Na terenie opactwa znajdziemy restaurację, dom gościnny oraz sklep z unikalnymi produktami. Miejsce jest niezwykłe, wprawia w zadumę i pozwala się wyciszyć.

Medal Pamiątkowy z Opactwa Benedyktynów

Doskonałą pamiątką z tej duchowej podróży będzie medal z Kolekcji Złota Polska, który przedstawia widok na zespół budynków Opactwa.

Jak dojechać?

Tynieckie opactwo zwane „polskim Monte Cassino” znajduje się na ul. Benedyktyńskiej 37, 30-398 Kraków. Zobacz na mapie ->

Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej

Historia

Pierwsze zapiski historyczne o Zamku na Pieskowej Skale pochodzą z 1315. Do 1608 zamek był siedzibą rodu Szafrańców. W czasie II Wojny Światowej w zamku mieścił się sierociniec dla polskich dzieci z Wołynia. Około 1963 obiekt stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Obiekt był planem zdjęciowym dla wielu znanych produkcji takich jak „Janosik”, „Stawka większa niż życie” czy „Nie kłam kochanie”.

Główne atrakcje

Zamek Pieskowa Skała to najlepiej zachowana budowla na szlaku Orlich Gniazd. W komnatach dostępne są trzy stałe wystawy, które prezentują ciekawe eksponaty z wawelskiej kolekcji. Budowla jest zachwycająca. W jej pobliżu znajduje się słynna Maczuga Herkulesa, którą według legendy umieścił tam diabeł w ramach zakładu z Panem Twardowskim.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Zamku Pieskowa Skała

Z tak wyjątkowego miejsca z bogatą historią warto przywieźć niepowtarzalną pamiątkę. Medal przedstawia mury zamku oraz słynną Maczugę Herkulesa.

Jak dojechać?

Obiekt znajduje się 32 km od Krakowa w miejscowości Sułoszowa.
Zobacz na mapie ->

Wycieczka szlakiem zamków, pałaców i opactw małopolskich to doskonała lekcja i sposób na aktywne spędzenie czasu. Podczas zwiedzania możemy w ciekawy sposób poznać historię Polski, życiorysy znaczących postaci z przeszłości oraz niemalże przenieść się w czasie i poczuć smak dawnego życia. Klimat wyprawy doskonale dopełnia możliwość zdobycia kolekcjonerskich medali z każdego z miejsc. Warto rozwijać swoje pasje i spędzać wolny czas w pięknych okolicznościach ojczystej przyrody.

Czytaj też: Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce – zabytki, muzea, parki. Część IV

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.