Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce – schroniska. Część II.

-

10 min. czytania

Niepowtarzalny klimat górskiego schroniska urzeknie każdego, kto choć raz przekroczy jego próg. Tradycyjny wystrój, pyszne jedzenie i niesamowita przyroda wokół. Przedstawiamy kilka klimatycznych schronisk w Małopolsce. Nocleg w jednym z nich powinien być obowiązkowym punktem na liście każdego turysty. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość zdobycia niepowtarzalnego, kolekcjonerskiego medalu z tych miejsc. Pasja do górskich wędrówek oraz miłość do kolekcjonerstwa mogą iść w parze.

SPIS TREŚCI:

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach

Trochę historii

Pierwsze schronisko w tym miejscu w 1945 zostało spalone przez Niemców. Obecny budynek został otwarty w 1953 roku. W 1983 r. w schronisku odbyło się słynne spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą. Obok schroniska jest kaplica św. Jana Chrzciciela, wzniesiona na potrzeby serialu „Janosik”.

Widoki i atrakcje

Schronisko znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. Wszechobecne lasy świerkowe nadają miejscu niepowtarzalnego uroku. Teren najpiękniej wygląda wiosną, gdy kwitną krokusy. Latem odbywa się wypas owiec, a goście mogą spróbować prawdziwych, owczych serów. Miejsce to umożliwia wędrówki ciekawymi szlakami.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

W schronisku można zdobyć medal, który stanowi świetną pamiątkę z pobytu. Medal zdobi niekwestionowany symbol tego miejsca-krokus.
Medale turystyczne są dostępne w naszym sklepie internetowym. https://zlotapolska.pl/

Jak dojechać?

Dolina Chochołowska, na której terenie znajduje się schronisko, leży 15 km od Zakopanego. Wędrówkę najlepiej zacząć od parkingu przed Siwą Polaną, który znajduje się przy drodze 958 w okolicy wsi Witowice.
Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach

Trochę historii

W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się najwyżej położone schronisko po polskiej stronie Tatr. Obecny budynek jest już piątym obiektem noclegowym w Dolinie. Budowa rozpoczęła się w 1949 roku i trwała 7 lat. To jedyne schronisko w Polsce, do którego nie można dojechać samochodem. Transport zaopatrzenia odbywa się kolejką linową.

Widoki i atrakcje

Dolina Pięciu Stawów Polskich to jeden z najpiękniejszych obszarów w Tatrach. Monumentalne, granitowe szczyty w połączeniu z widokiem polodowcowych stawów zapierają dech w piersiach. Znajduje się tam najgłębsze jezioro w Tatrach – Wielki Staw. Schronisko dysponuje wypożyczalnią sprzętu narciarskiego. Obiekt to świetna baza wypadowa na ekstremalne szlaki.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Dopełnieniem pobytu w tym miejscu jest zdobycie pamiątkowego medalu. Przedstawia on budynek schroniska oraz świstaka, którego można spotkać podczas wędrówek.

Jak dojechać?

Pieszą podróż należy rozpocząć w Dolinie Palenicy, 25 km od Zakopanego. Następnie trzeba dojść do Wodogrzmotów Mickiewicza i podążać zielonym szlakiem. Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK Morskie Oko w Tatrach

Polish Tatra mountains Morskie Oko lake

Trochę historii

Obecny budynek schroniska został oddany do użytku w 1908 r., jednak najwcześniejsze wzmianki o tego typu obiekcie w tym miejscu pochodzą już z 1823 r. W 1997 roku schronisko nad Morskim Okiem odwiedził papież Jan Paweł II.

Widoki i atrakcje

Położone w kotlinie najpiękniejsze jezioro rodzimych Tatr to obowiązkowy punkt wycieczki do Zakopanego. Okolica Morskiego Oka jest niezwykła. Górskie szczyty odbijające się w tafli wody zachwycają o każdej porze roku. Jeszcze pod koniec maja można spotkać tam śnieg. Okoliczna flora i fauna urzekną każdego miłośnika przyrody. Schronisko to doskonała baza wypadowa do wędrówki najpiękniejszym szlakiem tatrzańskim- do Przełęczy pod Chłopkiem.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Wśród wielu dostępnych pamiątek, jedna zwraca szczególną uwagę. Jest to kolekcjonerski medal przedstawiający budynek schroniska. Opatrzony został także logiem PTTK.

Jak dojechać?

Pieszą wędrówkę rozpoczynamy przy bramach Tatrzańskiego Parku Narodowego w Palenicy Białczańskiej. Dalszą drogę pokonamy, podążając szeroką, asfaltową drogą. Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK Trzy Korony w Pieninach

Trochę historii

Schronisko Trzy Korony w Pieninach powstało w 1930 roku. Początkowo nosiło nazwę „Śląski Dom” i służyło jako dom kolonijny dla młodzieży śląskiej. W czasie II Wojny Światowej było używane przez Niemców jako strażnica graniczna.

Widoki i atrakcje

Z pokoi rozciąga się piękny widok na Trzy Korony, Dunajec oraz słowackie Tatry Bielskie. Niewielka odległość od granicy sprawia, że schronisko jest świetną bazą wycieczkową zarówno na polskie, jak i słowackie szlaki. Schronisko usytuowane jest na wysokości 470 m n.p.m. Znajduje się w cichej i spokojnej miejscowości Sromowce Niżne. W obiekcie dostępna jest sala klubowa oraz restauracja.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Na terenie obiektu można kupić kolekcjonerski medal z monumentalnym wizerunkiem Trzech Koron oraz budynku schroniska. Doskonała pamiątka z wycieczki.

Jak dojechać?

Do schroniska można dojechać samochodem, autobusem lub taksówką. Obiekt znajduje się pod adresem ul. Sobczańska 91, 34-443 Sromowce Niżne. Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny w Beskidzie Żywieckim

Trochę historii

Pierwsze schronisko w tym miejscu zostało otwarte 15 września 1906. W 2007 ze względów bezpieczeństwa zostało całkowicie rozebrane. W jego miejscu powstał obecny budynek schroniska. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 25 kwietnia 2010.

Widoki i atrakcje

Budynek schroniska położony jest na wysokości 1180 m n.p.m. Piękne, północne szlaki Babiej Góry to teren idealny na piesze wędrówki. Majestatyczna przyroda i malownicze widoki to coś, czego szuka każdy turysta. Schronisko ma bogatą ofertę gastronomiczną. Na terenie obiektu jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Goście mogą korzystać z rzutnika, gier planszowych oraz wypożyczyć gitarę.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Schronisko PTTK Markowe Szczawiny to kolejny obiekt sprzyjający miłości do kolekcjonerstwa. Złoty medal przedstawiający bryłę schroniska oraz szczyt Babiej Góry to nie lada gratka dla każdego konesera.

Jak dojechać?

Schronisko znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na miejsce należy dotrzeć pieszo z przełęczy Lipnickiej, idąc niebieskim szlakiem. Zobacz na mapie ->

Schronisko na Hali Kondratowej w Tatrach zachodnich

TATRA MOUNTAINS, POLAND – OCTOBER 3, 2015: Tourists visit Hala Kondratowa hut in Tatra Mountains, Poland. Tatra National Park was visited by 2.7 million people in 2013.

Trochę historii

Jest to najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. Obecny budynek powstał w 1948. W kwietniu 1953 został zniszczony przez potężną lawinę kamieni, które spadły ze stoków Długiego Giewontu. Głaz ważący 30 ton wbił się w część jadalni. To właśnie przez Halę Kondratową w 1901 górale wraz z księdzem wnosili krzyż na szczyt Giewontu.

Widoki i atrakcje

Schronisko znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m i leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oprócz monumentalnych, górskich szczytów można spotkać tam liczne górskie zwierzęta oraz rośliny będące pod ścisłą ochroną. Idealna baza do wędrówek na Giewont.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

W obiekcie można kupić kolekcjonerski medal, który przedstawia Giewont oraz budynek schroniska. Niepowtarzalna pamiątka po wizycie w klimatycznym miejscu.

Jak dojechać?

Schronisko znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy dojechać do Kuźnic, skąd podąża się pieszo za niebieskimi znakami. Przejście trwa około godziny. Zobacz na mapie ->

Schronisko Roztoka w Tatrach

Trochę historii

Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Pierwszy budynek ukończono w 1876. Obiektowi nadano imię Wincentego Pola. W 1912 w tym miejscu wybudowano nowe, większe schronisko. W latach 70. schronisko stanowiło miejsce spotkań polskich himalaistów.

Widoki i atrakcje

Klimatyczne schronisko znajduje się na wysokości 1031 m n.p.m. Położone jest przy starej, leśnej drodze do Morskiego Oka. Jesienią na polanie odbywają się rykowiska jeleni. Idealne miejsce, z którego można wyruszyć do Morskiego Oka czy na Rówień Waksmundzką. Blisko znajdują się równie malownicze, słowackie szlaki.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

W schronisku można zdobyć wyjątkowy, kolekcjonerski medal z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Jak dojechać?

Najbliższy parking dla Schroniska Roztoka jest w Palenicy Białczańskiej. Stamtąd należy kierować się do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie do obiektu. Czas przejścia to 40 minut. Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK na Turbaczu w Gorcach

Trochę historii

Pierwsze schronisko na Turbaczu powstało w 1925. W grudniu 1933 zostało spalone przez kłusowników. Prace nad następnym obiektem przerwał wybuch II Wojny Światowej. W 1943 schronisko zostało przejęte przez Niemców, a następnie spalone. Budowę obecnego schroniska ukończono w 1958.

Widoki i atrakcje

Schronisko graniczy z Gorczańskim Parkiem Narodowym i leży wśród lasów bukowo-świerkowych. Okolica oferuje możliwość uprawiania wielu sportów. Można uprawiać turystykę rowerową, pieszą oraz konną. Znajdują się tam liczne trasy dla narciarzy biegowych. W bliskim sąsiedztwie są tereny, gdzie wypasa się owce. Niedaleko jest też pole namiotowe.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Z tak klimatycznego miejsca warto przywieźć niepowtarzalną pamiątkę. Świetnym pomysłem jest zakup medalu kolekcjonerskiego, na którym widnieje budynek schroniska oraz postać św. Jana Pawła II.

Jak dojechać?

Najłatwiejszy szlak na Turbacz, od którego schronisko oddalone jest jedynie o 15 minut, rozpoczyna się w małej wsi Konina. Trasa liczy 9 km i jest wyjątkowo łagodna. Zobacz na mapie ->

Schronisko PTTK Leskowiec w Beskidzie Małym

Trochę historii

Schronisko powstało w 1932 z inicjatywy działaczy wadowickiego koła PTT. Budowa obiektu trwała wyjątkowo krótko, bo zaledwie cztery miesiące. Z powodu dużego zainteresowania turystów obiekt był sukcesywnie rozbudowywany i modernizowany. Od 1996 gospodarzami schroniska są Halina i Jan Lizak.

Widoki i atrakcje

Groń Jana Pawła II oraz Leskowiec to szczyty uwielbiane przez fanów białego szaleństwa. Ze szczytu Leskowca, przy dobrej pogodzie, można gołym okiem dostrzec Kraków oraz Skawinę. Zatrzymując się w obiekcie, warto odwiedzić także Grotę Komonieckiego i wodospad na Dusicy. Teren obfituje w łagodne szlaki, piękne widoki oraz tajemnicze lasy.

Kolekcjonerski medal pamiątkowy

Warto upamiętnić wyprawę w ten pełen tajemnic i pięknych widoków miejsc. Jako nietuzinkowa pamiątka doskonale sprawdzi się pamiątkowy medal z kolekcji Złota Polska. Prezentuje on schronisko oraz wizerunek Papieża Polaka.

Jak dojechać?

Do schroniska warto podążać trasą znaną jako „Szlak ciszy i zadumania”. Jej początek to Zawoja Zakamień.
Zobacz na mapie ->

Górskie szlaki i kolekcjonerstwo łączy wiele. Najważniejszą cechą dobrego wędrowcy i kolekcjonera jest wytrwałość. Złote medale tak jak górskie szczyty warto zdobywać cierpliwie i sukcesywnie. Małopolska to region, który sprzyja rozwojowi obu pasji. Górskie schroniska to piękne, klimatyczne miejsca, które są świetną alternatywą dla klasycznych hoteli. Bliskość natury, majestatyczne szczyty i rodzinna atmosfera schroniska to doskonałe dopełnienie każdej wyprawy.

Czytaj też: Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce – zamki, opactwa, pałace. Część III

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.