Atrakcje turystyczne na Śląsku – zamki, świątynie. Część II.

-

5 min. czytania

Śląsk to wyjątkowy obszar Polski ze względu na skomplikowaną historię i wyjątkowy klimat. Na Śląsku każdy z turystów znajdzie coś dla siebie – położone są tam zarówno nowoczesne, wielkie miasta z ośrodkami kultury, jak i historyczne zamki oraz świątynie warte odwiedzenia. Podczas pobytu na Śląsku warto zwiedzić maksymalnie wiele miejsc, odwiedzić historyczne budowle oraz zaopatrzyć się w pamiątki, które pozwolą na przypomnienie sobie wspomnień podczas ciekawego pobytu na południowym-zachodzie Polski.

SPIS TREŚCI:

Zamek w Pszczynie

Główne atrakcje

Zamek w Pszczynie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów na Śląsku. Warto wiedzieć, że w 2015 roku zamek odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów. Pierwsze informacje na temat istnienia murowanego zamku w tym miejscu pochodzą z początków XV wieku. Zamek po 1407 roku trafił w ręce Helenie, małżonce księcia raciborskiego Jana II Żelaznego. W 1433 roku zamek skutecznie bronił się przed najazdami husytów. Przez kolejne lata zamek był w posiadaniu różnych rodzin książęcych. Przetrwał II wojnę światową, dzięki czemu dalej możemy go podziwiać. Od 1946 roku w zamku działa muzeum – Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Znajdują się w nim przedmioty z kolekcji Hochbergów. Dla zwiedzających dostępna jest również Zbrojownia i Gabinet Miniatur.

Medal pamiątkowy z Zamku w Pszczynie

Medal pamiątkowy z kolekcji Złota Polska z Zamku w Pszczynie posiada ozdobny rewers i awers, wykonany z materiałów najlepszej jakości.

Jak dojechać do Zamku w Pszczynie

Zamek znajduje się na ul. Bramy Wybrańców 1 w Pszczynie. Zobacz na mapie ->

Zamek Piastowski w Gliwicach

Główne atrakcje

Zamek Piastowski w Gliwicach powstał w połowie XVI wieku. Zamek stanowi połączenie stylów gotyckiego i renesansowego. Budowla położona jest centralnie w centrum miasta. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli. Przez wiele lat zamek pełnił różne funkcje, był zarówno więzieniem, arsenałem, jak i folwarkiem. Do 1945 roku zamek nazywano tzw. dworem Cetrycza od nazwy jego pierwotnego właściciela Fryderyk von Zettritza. W Zamku Piastowskim w Gliwicach znajduje się również Oddział Muzeum w Gliwicach. W muzeum znajdują się eksponaty archeologiczne, historyczne i etnograficzne, a wśród nich obszerne zbiory z wykopalisk w Świbiu.

Medal pamiątkowy z Zamku Piastowskiego w Gliwicach

Aby łatwiej zachować wspomnienia z wizyty w Zamku Piastowskim w Gliwicach w sprzedaży dostępny jest medal pamiątkowy z Muzeum w Gliwicach, który bardzo dobrze się prezentuje.

Jak dojechać do zamku w Gliwicach?

Zamek Piastowski w Gliwicach znajduje się na ulicy Pod Murami 2, dojazd do obiektu jest bardzo łatwy, znajduje się on w centrum miasta. Zobacz na mapie ->

Jasna Góra w Częstochowie

Główne atrakcje

Jasna Góra w Częstochowie to miejsce, które praktycznie żadnemu z Polaków nie trzeba przedstawiać. To nie tylko historyczne miejsce, ale również coroczna destynacja pielgrzymów. Na Jasnej Górze znajduje się sanktuarium i kościół paulinów położone na wzgórzu. To znane miejsce kultu maryjnego, w którym znajduje się uważany za cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W 1994 roku sanktuarium zostało uznane za pomnik historii. Obiekt na Jasnej Górze powstał około 1382 roku, kiedy to na te tereny zostali sprowadzeni ojcowie paulini. W 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego trwało oblężenie Jasnej Góry, podczas którego Polakom udało się obronić sanktuarium. Kazania najważniejszych dostojników Kościoła katolickiego z Jasnej Góry wyznaczają trendy w zainteresowaniach kościoła w każdym bieżącym roku.

Medal Pamiątkowy z Jasnej Góry

Medal pamiątkowy z Jasnej Góry to doskonała pamiątka dla każdego pielgrzyma. Na medalu pamiątkowym z jasnej góry znajduje się sanktuarium i podobizna Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jak dojechać do Jasnej Góry w Częstochowie?

Adres Jasnej Góry to ul. o. A. Kordeckiego w Częstochowie.
Zobacz na mapie ->

Sanktuarium w Piekarach Śląskich

Główne atrakcje

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich to największy ośrodek kultu maryjnego na Śląsku. W jej skład wchodzą Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, a także Kalwaria Piekarska. Początki sanktuarium przypadają na początek XVII wieku. Sanktuarium jest znanym miejscem pielgrzymek. W okresie międzywojennym wędrowały tam dwie ogromne pielgrzymki: oddzielnie dla kobiet (niedziela po 15 sierpnia) i mężczyzn (ostatnia niedziela maja). Od 1992 roku na terenie obiektu organizowane są sympozja naukowe dotyczące Górnego Śląska.

Medal pamiątkowy z Sanktuarium

Aby zachować pamięć o tym miejscu powstały 3 różne wyjątkowe medale pamiątkowe. Obiekt odwiedzały również licznie znane postacie, m. in.: Matka Teresa z Kalkuty, Karol Wojtyła, a także Joseph Ratzinger.

Jak dojechać?

Sanktuarium znajduje się na ulicy Księdza Jana Ficka 7, w Piekarach Śląskich. Zobacz na mapie ->

Zbierz całą kolekcję medali pamiątkowych z zamków i świątyń na terenie Śląska. Medale pamiątkowe to doskonały sposób na zachowanie pamięci o miejscach w których się było, a także być może początek kolekcjonerskiej pasji. Wszystkie medale zostały wykonane z dbałością o najmniejszy detal, dzięki czemu są trwałe i pięknie się prezentują.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne na Śląsku – koleje linowe, schroniska, Kolejkowo i Radiostacja Gliwice.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.