Jak stworzyć swoją pierwszą kolekcję medali pamiątkowych Złota Polska?

-

4 min. czytania

Z pasjami kolekcjonerskimi bywa różnie. Naturalnie celem każdego kolekcjonera jest jak największa i najbardziej różnorodna kolekcja, ale nie zawsze musi być reprezentatywna, czy kompletna. Część z kolekcjonerów robi to po prostu dla hobby. Innym zależy na tym, by mieć wyłącznie interesujące ich okazy, a niektórzy kolekcjonują pod wpływem impulsu. Niezależnie od motywacji, warto zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami. Sprawią one, że kolekcjonowanie będzie i łatwiejsze, i przyjemniejsze. Pozwolą też wypracować własny klucz.

Fascynacja lub rozsądne zbieranie – od czego zacząć?

Pasja numizmatyczna czasami zaczyna się od jednego egzemplarza – znalezionego, otrzymanego od kogoś lub zakupionego w charakterze pamiątki z odwiedzonego miejsca. Niekiedy może być iskrą, która wywoła chęć kolekcjonowania garściami, nie całkiem jednak przemyślanego. Dobrze więc na początku zaznajomić się z charakterystyką numizmatów i dostępnych opcji. Wyklaruje to odrobinę obraz kolekcji i pozwoli skupić się na tym, co potencjalnie może nas zainteresować najbardziej.
Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę na początku, jest funkcja monet i medali kolekcjonerskich. Obie formy to emisje specjalne, limitowane – związane z konkretnym miejscem, wydarzeniem lub postacią.

O ile medale pełnią funkcję wyłącznie pamiątkową, o tyle monety kolekcjonerskie są pełnoprawnym środkiem płatniczym i mogą występować w obiegu. Na ciekawy egzemplarz możemy więc natknąć się mimochodem, choć będzie on raczej niezbyt cenny i z pewnością nie będzie też rzadki. W wielu przypadkach medal i monety kolekcjonerskie wykonane są ze szlachetnych kruszców, z wykorzystaniem innych drogocennych materiałów lub skomplikowanych technik wykonania: nadruku hologramowego lub stempla lustrzanego. Ogólnie mówiąc, jeżeli mamy swój konkretny styl i wybieramy to, co nam się podoba, to kolekcja powinna zachować jakąś – mniejszą lub większą – spójność.

Klucz tematyczny, czyli jak stworzyć pełną kolekcję

Tak naprawdę nie da się szczegółowo opisać, jakimi kryteriami kierują się podmioty emitujące medale i monety kolekcjonerskie. Biorąc za przykład kolekcję Złota Polska, można zobaczyć, że tematyka będzie oscylować wokół wszelkich spraw związanych z naszym krajem. Pojawiają się motywy historyczne, motywy związane z miejscami sakralnymi, ważnymi postaciami, miejscami współczesnymi.

Początkujący kolekcjonerzy kierują się więc tym, co ich najbardziej interesuje. Nie zawsze też będzie tak, że medal lub moneta oficjalnie przynależąca do konkretnej kolekcji nie sprawdzi się dobrze w innej. Często okazuje się, że można je niemal dowolnie łączyć.

Wraz z rozwojem pasji, kolekcji i wiedzy (a niejednokrotnie również zapału), kolekcjonerom może przyświecać również chęć uczynienia ze swojego hobby zajęcia „poważnego”. W takich przypadkach w grę wchodzi klucz geograficzny (monety z różnych krajów, regionów lub mennic) lub historyczny (egzemplarze z różnych epok, okresów lub nawet lat), surowiec, z jakiego wykonana jest moneta lub medal, czy inne cechy charakterystyczne.

Ilu kolekcjonerów, tyle kluczy kolekcjonerskich

Kolekcjonowanie zawsze posiada jakiś klucz i – niezależnie od tego, jaki on jest – zawsze znajdzie się ktoś, kogo konkretny zbiór zainteresuje. Kilka wskazówek nie zawsze musi stanowić wyznacznik, a raczej pomóc w wyborze kierunku. Kolejne pomysły na kolekcje przychodzą z czasem, niezależnie od tego, jakie są tendencje na rynku numizmatycznym. Podstawowym kryterium wyboru powinna być jednak jakość wykonania, autentyczność zbioru oraz to, czy są potwierdzone certyfikatem autentyczności. Te cechy – a niekoniecznie tematyka zbioru, która ma sprawiać przede przyjemność – świadczą o prawdziwej jakości. Warto przy tym zadbać o prawidłowe przechowywanie.

Albumy oraz pojemniki na medale pozwolą zachować kolekcję w dobrej formie na długo. One też są ważnymi składowymi kolekcji i nie warto ich pomijać.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.