Atrakcje Turystyczne na Dolnym Śląsku

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – twierdzy i zamki, schroniska. Część III

-

9 min. czytania

Dolny Śląsk to pełen tajemnic i uroku region, który znajduje się w południowo-zachodniej części Polski. Sprawdź jak połączyć kolekcjonerstwo z turystyką i poznaj Dolny Śląsk na nowo. Tajemnice tego regionu rozbudzają wyobraźnię miłośników zwiedzania. Twierdze, zamki i schroniska to miejsca, w których panuje niepowtarzalna atmosfera. Każdy z obiektów był świadkiem wielu wydarzeń historycznych.

SPIS TREŚCI:

Twierdza Kłodzko

Główne atrakcje

Twierdza Kłodzko jest jednym z najokazalszych obiektów warownych z przełomu XVII i XVIII w. Obiekt pełnił kiedyś rolę ciężkiego więzienia. Jest to miejsce owiane wieloma legendami i mitami. Zwiedzanie ma swój początek na Dziedzińcu Tumskim i wiedzie przez najważniejsze miejsca zabytku. Turyści mogą podziwiać schody znane z kultowego serialu o czterech pancernych. Z górnej części obiektu rozciąga się piękny widok na okolicę. Na turystów czeka również możliwość zwiedzania podziemi oraz wzięcia udziału w przeszkoleniu artyleryjskim.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Twierdzy Kłodzko

Dzięki pamiątkowemu medalowi, który przedstawia Twierdzę, możesz zamknąć w albumie opowieść o odwiedzonych przez Ciebie miejscach i sprawić, że wspomnienia staną się ponadczasowe.

Jak dojechać do Twierdzy Kłodzko?

Twierdza znajduje się pod adresem: Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko.
Zobacz na mapie ->

Twierdza Srebrna Góra

Główne atrakcje

Twierdza srebrnogórska pochodzi z XVIII wieku. To unikatowy obiekt w skali europejskiej. Turyści mają możliwość spotkania się z przewodnikiem, który ubrany jest w tematyczny mundur. Twierdza to doskonały cel podróży dla miłośników przyrody. Z tarasu widokowego na koronie Donjonu rozciąga się imponująca panorama gór i lasów. Zwiedzanie obejmuje również wizytę przy podziemnym ujęciu wody i przejście przez najgłębszą w Polsce fosę.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Twierdzy Srebrna Góra

Pamiątkowy medal z wizerunkiem Twierdzy to doskonały pomysł na upamiętnienie wyprawy do świata artylerii, grubych murów obronnych oraz roztaczającej się wszędzie potęgi natury.

Jak dojechać do Twierdzy Srebrna Góra?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra. Do twierdzy prowadzi malownicza droga, której przejście zajmuje 15 minut od parkingu na przełęczy Srebrnogórskiej. Zobacz na mapie ->

Zamek Grodno

Główne atrakcje

Zamek to obiekt malowniczo położony na Górze Choina, na wysokości 450 m n.p.m. Obiekt jest świadkiem ponad 700 lat burzliwej historii, która sięga aż do czasów Piastów Śląskich. Zwiedzanie obejmuje między innymi kaplicę z doskonale zachowanym renesansowym portalem, salę rycerską, krzyże pokutne, salę tortur czy loch księżniczki Małgorzaty. Z Zamkiem Grodno związane są liczne legendy jak ta o Białej Damie czy Kasztelance Małgorzacie, której szkielet można zobaczyć w jednym z lochów.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Zamku Grodno

Zamek Grodno to kolejny z wyjątkowych obiektów, który daję niepowtarzalną szansę na rozwijanie pasji kolekcjonerstwa. Pamiątkowy medal z nieregularną bryłą zamku, idealnie dopasowaną do szczytu góry to nietuzinkowa pamiątka.

Jak dojechać do Zamku Grodno?

Obiekt znajduje się pod adresem: Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie. Zobacz na mapie ->

Zamek Czerna

Główne atrakcje

Budowla powstała w 1558 roku i była prezentem ślubnym od Wolfganga Glaubitza dla syna Krzysztofa. Brak znaczących przebudów sprawia, że odwiedzający mogą podziwiać średniowieczne sklepienia oraz oryginalną sztukaterię. Przekraczając renesansowy portal zdobiący wejście, odwiedzający odbywają podróż do minionych epok i stylów. Na turystów czeka możliwość noclegu w zamkowych komnatach, okazały ogród oraz szansa na poznanie historii i tajemnic zamku.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Zamku Czerna

„Alles mit Bedacht” (wszystko z rozwagą) to credo pierwszego właściciela zamku. Jakże ważne są rozwaga oraz cierpliwość w tworzeniu kolekcji własnych medali. W sieni zamkowej można nabyć medal prezentujący Zamek w Czernej i powiększyć swoją unikatową kolekcję.

Jak dojechać do Zamku Czerna?

Zamek położony jest 7 km od miejscowości Bytom pod adresem: Zamkowa 1, 67-231 Czerna. Zobacz na mapie ->

Zamek Grodziec

Główne atrakcje

Na powulkanicznym, stromym wzgórzu wznosi się Zamek Grodziec. Pierwsze zapiski o tej gotyckiej budowli pochodzą z 1155 i 1175 roku. Historia posiadłości jest długa i trudna: często zmieniał on właścicieli, kilkukrotnie uległ zniszczeniu i był odbudowywany aż do obecnej postaci. Na turystów czekają dwie kondygnacje, a podczas ich zwiedzania można zobaczyć salę rycerską, komnaty książęce czy kaplicę i podziwiać cenne eksponaty. W sezonie letnim na terenie obiektu odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Zamku Grodziec

W sklepiku można zakupić wiele pamiątek, ale to właśnie złoty medal przedstawiający okazałą budowlę i herb Księstwa Legnicko-Brzeskiego jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.

Jak dojechać do Zamku Grodziec?

Posiadłość leży w powiecie złotoryjskim pod adresem: Grodziec 111, 59-516.
Zobacz na mapie ->

Schronisko na Szczelińcu

Główne atrakcje

Schronisko znajduje się na najwyższym szczycie Gór Stołowych- Szczelińcu. Przed budynkiem rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze, Góry Kamienne i Góry Sowie. Do schroniska nie może dojechać żaden pojazd. Obiekt dysponuje 38 miejscami noclegowymi i jest świetną bazą wypadową na najbardziej znane szlaki takie jak np. Skalny Labirynt.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) ze Schroniska na Szczelińcu

Niepowtarzalny klimat górskiego schroniska można poczuć wieczorem, kiedy obiekt nieco pustoszeje. Dźwięki gitary, ciepło kominka i bliskość natury to coś, co chce się zapamiętać na zawsze. Pamiątka w formie medalu z wizerunkiem schroniska pozwoli zabrać ze sobą, chociaż cząstkę magii tego miejsca.

Jak dojechać do Schroniska na Szczelińcu?

Schronisko znajduje się pod adresem: Karłów 9, 57-350, ale można dotrzeć tam wyłącznie pieszo. Wędrówkę należy rozpocząć w Karłowie i podążać żółtym szlakiem. Zobacz na mapie ->

Schronisko Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie

Główne atrakcje

Schronisko Kamieńczyk położone jest przy najwyższym wodospadzie w Sudetach. Obiekt został wybudowany w 1997 r. przez Janinę i Jerzego Sieleckich. To pierwsze prywatne schronisko górskie w Polsce i doskonała baza wypadowa w Karkonosze. Znajduje się przy szlaku na Szrenicę. Obiekt posiada 19 miejsc noclegowych, a okolica bogata jest w atrakcje dla miłośników narciarstwa oraz wycieczek rowerowych i pieszych. Obok schroniska znajduje się szałas, w którym można spróbować pieczonych kiełbasek oraz wyśmienitego piwa.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) ze Schroniska Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie

W schronisku można nabyć nie tylko pyszne jedzenie, ale również pamiątkowy medal przedstawiający ten klimatyczny budynek. To doskonała okazja do poszerzenia swoich kolekcjonerskich zbiorów.

Jak dojechać do Schroniska Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie?

Schronisko Kamieńczyk znajduje się pod adresem: ul. Kolejowa 1, 58-580 Szklarska Poręba. Zobacz na mapie ->

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Główne atrakcje

Panorama Racławicka to muzeum sztuki we Wrocławiu, którego główną atrakcją jest możliwość podziwiania obrazu „Bitwa pod Racławicami”. To wybitne dzieło powstało pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Olejny obraz przedstawia epizod insurekcji kościuszkowskiej i jest jedynym polskim dziełem tego rodzaju, które zachowało się do dziś. Wśród wielu wybitnych osobistości, które odwiedziły to miejsce, wymienić można Jana Pawła II, królową Holandii Beatrix i Czesława Miłosza.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Panoramy Racławickiej

Na wprost wejścia można zakupić pamiątkowy medal z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. To dokonały sposób na upamiętnienie okazji do podziwiania tak wyjątkowego dzieła, jakim jest “Bitwa pod Racławicami”.

Jak dojechać do Panoramy Racławickiej we Wrocławiu?

Budynek znajduje się w Parku Juliusza Słowackiego, pod adresem: ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11, 50-155 Wrocław. Zobacz na mapie ->

Miasto Ziębice

Główne atrakcje

Ziębicie to miasteczko z niezwykle burzliwą historią. O blisko 800 lat istnienia miasta świadczą obecne tam zabytki. Podziw budzi średniowieczna starówka wraz z linią murów obronnych. Malowniczo położone nad brzegiem Oławy miasto zachwyca swą panoramą i mnogością zabytków. Turyści mogą zobaczyć najstarszy zabytek miasta- bazylikę pw. św. Jerzego Męczennika i sanktuarium Męki Pańskiej. Warto poświęcić uwagę ratuszowi, w którym znajduje się Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego; kolumnie maryjnej oraz kaplicy Bożego Ciała.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Miasta Ziębice

Podczas podziwiania panoramy miasta w wieży Ratusza, zyskuje się przekonanie, że tę wyprawę warto zapamiętać na dłużej. W Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej można nabyć pamiątkowy medal, który przedstawia Bazylikę Mniejszą.

Jak dojechać do Miasta Ziębice?

Miasto znajduje się w powiecie ząbkowickim, a jego kod pocztowy to 57-220. Zobacz na mapie ->

Podążając szlakiem dolnośląskich zabytków, można utwierdzić się w przekonaniu, że ta kraina wciąż pozostawia wiele do odkrycia. Łącząc wszechobecną potęgę natury z bogatą historią i kolekcjonerstwem, można przeżyć niesamowitą przygodę. Pamiątkowe Medale z kolekcji Złota Polska pozwalają stworzyć mapę odwiedzonych obiektów i zamknąć część magii tych miejsc w albumie.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – świątynie, klasztory, kościoły. Część IV

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.